STRONA  GŁÓWNA   O  AUTORCE   PUBLIKACJE   IKONY   WYDARZENIA
 





• Wnętrza architektoniczne Julity Jaśkiewicz - Macek



KAPLICA w domu rekolekcyjnym ojców Cystersów w Winnikach
koło Starogardu Szczecińskiego

Wizualizacja projektu 1.

 

Wizualizacja projektu 2.



REALIZACJA

 
 

Istniejącą od paru lat kaplicę starałam się w sposób prosty przystosować do kontemplacji przed ikonami wykonanymi specjalnie do tego miejsca. Najważniejsza to Matka Boża z Bledzewa, kopia obrazu z XVII w., który był czczony w opactwie cysterskim w Bledzewie i zaginął w czasie wojny. Po bokach ikony: Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny i Ojców założycieli cysterskich. Na ołtarzu Chrystus Pantokrator z prorokami. Przed ołtarzem krzyż który można oglądać z dwu stron. Na rewersie krzyża Jezus Miłosierny. Ikony ładnie odcinają się od intensywnego koloru ścian i szarych paneli drewnianych.

 
 


ORATORIUM Ruchu Focolari w Trzciance koło Wilgi


 

Tabernakulum



Oratorium znajdujące się w małym pomieszczeniu jest miejscem modlitwy dla niewielkiej wspólnoty. Czasami w miejscu tym jest odprawiana Msza święta. W tym celu został zaprojektowany mały ołtarz, rzeźbiony w naturalnym głazie narzutowym z wbudowanym wewnątrz tabernakulum.
Ołtarz projektowany przez dr inż. arch. Julitę Jaśkiewicz-Macek, wykonany przy współpracy rzeźbiarki Beaty Czapskiej sprzyja kontemplacji i jest skałą schronienia dla wspólnoty.




KAPLICA pod wezwaniem Chrystusa Króla Dobrego Pasterza
na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie.
- proj. dr inż. M. J. Jaśkiewicz-Macek


        

Ołtarz  i  pulpit



Kaplica była umieszczona w strefie tranzytowej, dostępna tylko dla pasażerów po odprawie granicznej. Znajdowała się w małym wygospodarowanym pomieszczeniu o powierzchni 44 m². Elementy wyposażenia kaplicy choć bardzo proste i niewielkich rozmiarów zostały wykonane z kamienia, postumenty z czerwonego piaskowca, blaty z białego marmuru. Materiały te nadały kaplicy szlachetny i poważny nastrój. Otwarcie kaplicy odbyło się 4 lipca 1993 r.



↑ do  spisu  artykułów







• Architektura obiektu sakralnego na przykładzie rozbudowy klasztoru Zwiastowania
ojców Benedyktynów w Biskupowie, gmina Głuchołazy, woj. Opolskie
- proj. dr inż. arch. M. Julita Jaśkiewicz-Macek




Klasztor Zwiastowania przed rozbudową





Projekt rozbudowy klasztoru Zwiastowania Ojców Benedyktynów w Biskupowie


Klasztor w Biskupowie jest dobudową nowego obiektu do zabytkowego zespołu klasztornego. Myślą przewodnią projektu było zachowanie charakteru całości zespołu tak aby część nowa nie konkurowała z istniejącymi budynkami, przeciwnie była ukryta, maksymalnie wtopiona w krajobraz i istniejący już układ.

Forma nowego budynku nawiązuje do zabytkowego klasztoru zarówno kształtem dachu jak i formą szczytu zabudowy. Całość jest tak zaprojektowana aby zabudowania współczesne nie były widoczne od strony elewacji frontowej, pozostawiając nienaruszoną jej ciekawą formę architektoniczną.

W rzucie zabudowania klasztorne tworzą dziedziniec o nierównych lekko rozchylonych pierzejach, jedną stroną otwarty na zabytkowy kościół stojący opodal, stwarzając wrażenie obejmowania, wciągania kościoła w obręb klasztoru.



REALIZACJA

Stan obecny rozbudowy klasztoru Zwiastowania



Wnętrza:
przy wejściu do kaplicy, kaplica, kuchnia, biblioteka, pokój gościnny, refektarz.




↑ na  początek  strony